Bizarr: a kínai légszennyezés-csökkentés gyorsítja a globális felmelegedést
Kína az elmúlt 15 évben jelentősen csökkentette a légszennyezést, de ezzel akaratlanul is hozzájárult a globális felmelegedés felgyorsulásához. Egy nemzetközi tanulmány bemutatta, hogyan.
Bár Kína jelentős beruházásokat hajtott végre a megújuló energiatermelés területén, továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a szénre. A globális energiakutató szervezet, az Ember szerint az ország áramellátásának közel 65 százaléka még mindig ebből a fosszilis tüzelőanyagból származik.
Kína ezzel továbbra is a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója: 2023-ban a globális emisszió több mint 30 százalékáért felelt. Az Egyesült Államok és India a második és harmadik helyen áll ugyanezen a listán, 14, illetve kilenc százalékkal.
Kutatás bizonyította Kína szerepét a globális felmelegedésben
Bjørn Samset, a norvég CICERO Nemzetközi Klímakutató Központ munkatársa vezette azt a kutatást, amely megállapította, hogy Kína légszennyezés elleni intézkedései – különösen a kén-dioxid-kibocsátás kb. 75 százalékos csökkentése – akár 80 százalékban felelősek lehetnek a globális felmelegedés elmúlt évtizedben tapasztalt gyorsulásáért. A tudóscsoport eredményeit független szakértők még nem bírálták el, viszont ettől függetlenül is tanulságos megnézni, hogy mire jutottak.
A kén-dioxid fosszilis tüzelőanyagok égésekor kerül a légkörbe, és hűtő hatást gyakorol a klímára. Visszaveri a napsugarakat, valamint elősegíti világos, tartós felhők képződését. A kibocsátás csökkenése mérsékelte az üvegházhatású gázok által okozott felmelegedés elfedését is.
A kutatók fejlett klímamodellek segítségével szimulálták, hogy hogyan befolyásolta a légköri aeroszolok csökkenése a globális hőmérsékletet. Az eredmények összhangban voltak a valós kibocsátási adatokkal és a műholdas megfigyelésekkel.
Samset szerint Kína környezetvédelmi intézkedései évtizedenként körülbelül 0,05 Celsius-fokkal növelték a globális hőmérséklet-emelkedést, és 1850 óta összesen 0,07 Celsius-fokkal járultak hozzá a felmelegedéshez.
„Amikor elkezdtük elemezni az adatokat, kiderült, hogy ez hatalmas hatás – nem kis mértékű változásról van szó – mondta a tudós New Scientistnek. A felmelegedés mindig is jelen volt, csak a szennyezés mesterséges hűtőhatása eddig elfedte a teljes üvegházhatású-gázok okozta melegedést, amely viszont teljes mértékben érvényesül.”
A kutatás szerint a tisztább levegő évente akár 150 000 idő előtti halálesetet is megelőzhet.
Mi várható ezután?
Ahogy a szennyezési szint stabilizálódik, a globális felmelegedés üteme visszatérhet az évtizedenként 0,18 Celsius-fokos szintre, amelyet 2010 előtt mértek - magyarázta Samset. Mindeközben a NewClimate Institute és a Climate Analytics közös projektje, a Climate Action Tracker szerint a jelenlegi intézkedések mellett a globális hőmérséklet az iparosodás előtti szinthez képest akár 2,5 Celsius-fokkal is emelkedhet az évszázad végére.
Ez jelentősen meghaladná a 2015-ös párizsi klímaegyezmény céljait, amelyek szerint a globális felmelegedést legfeljebb 2 Celsius-fokra, vagy lehetőleg 1,5 Celsius-fokra kellene korlátozni a legsúlyosabb következmények elkerülése érdekében.