Zöldül a Vatikán: Ferenc pápa saját naperőmű építésére adott utasítást
Az egyházfő teljes átállásra adott utasítást. Így vált zöld energiára a Vatikán, amivel a pápa azt szeretné elérni, hogy a városállam villamosenergia-ellátását száz százalékban napenergia biztosítsa.
Ferenc pápa legújabb kezdeményezése az, hogy a Vatikán teljes egészében napenergiával működjön, ezzel támogatva a klímaváltozás elleni küzdelmet. Az aciafrica riportja szerint az egyházfő hivatalos pápai proklamációjában kérte fel a vatikáni hatóságokat arra, hogy olasz tisztviselőkkel együttműködve kezdjék meg egy napelempark építését.
A klímaváltozás elleni küzdelem egyházi története
A Katolikus Egyház először VI. Pál pápa idején kezdett nyilvánosan foglalkozni a klímaváltozással. Az akkori vezető 1971-ben fejezte ki aggodalmát a természet kizsákmányolása miatt. Azóta az egyház több látványos – igaz, nem túl eget rengető – lépést tett a fenntarthatóság irányába. A legjelentősebb intézkedések között érdemes megemlíteni a 2007-ben éppen Magyarországon indított Vatikáni Erdő projektet, aminek az volt a célja, hogy a Vatikán az első karbonsemleges állammá váljon. Annak ellenére is emlékezetes projekt, hogy valamiért teljes egészében nem valósult meg – ellentétben egy 2008-as napenergia csomaggal, amelynek keretében 2400 napelemet telepítettek a Pápai Audienciák (VI. Pál terem) épületének tetejére.
I. Ferenc maga is tett már lépéseket a városállam működésének zöldítéséért. A pápa 2013-as megválasztása óta jelentős hangsúlyt helyezett a klímaváltozás elleni küzdelemre. 2015-ben publikálta a Laudato Si' enciklikát, ami tudományos kutatások legfontosabb eredményeire alapozva hívta fel a figyelmet a klímaváltozás súlyos következményeire. A Vatikán 2016-ban frissítette újrahasznosítási rendszerét is, és 2023-ban elektromos szolgálati autókat vezetett be, a Volkswagen együttműködésével.
A legújabb kezdeményezés keretében az egyházfő még tovább megy: arra utasította a vatikáni hatóságokat, hogy kezdjék meg egy napelempark építését, Santa Maria di Galeria település külterületén. Az itt épülő napelempark nemcsak a helyben magasodó Vatikáni rádióállomást, hanem az egész Vatikánvárost is ellátná energiával, benne az intézményekkel és ott állandó lakosként bejegyzett 825 ember háztartásával.
A Vatikán és a zöld energia
Bár a katolikus egyház központjaként működő városállam szén-dioxid-kibocsátása 2022-ben mindössze a globális emisszió 0,0000443 százalékát tette ki, a Vatikán elkötelezett a klímaváltozás elleni küzdelem mellett, és az 1992-es ENSZ Klímaváltozási Keretegyezmény aláírásával a teljes karbonsemlegességre törekszik.
„Szükség van egy fenntartható fejlődési modellre való áttérésre, ami csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. Az emberiség rendelkezik azokkal a technológiai eszközökkel, amelyekkel kezelheti a környezeti átalakulást és annak etikai, társadalmi, gazdasági és politikai következményeit, és ezek között a napenergia kulcsszerepet játszik” – nyugtázta Ferenc pápa.
Főoldali kép: MTI