Új szilárd anyag forradalmasíthatja a lítium-ion akkumulátor technológiáját
Felfedeztek egy olyan szilárd anyagot, ami nem mérgező, bőségesen előforduló földi elemekből készült és figyelemre méltó lítiumion-vezetőképességet ígér, így készen áll arra, hogy felváltsa a folyékony elektrolitokat a lítium-ion akkumulátorok belsejében.
Jelentősen átalakíthatja a létfontosságú energiatároló alkalmazásokban és elektromos járművekben alkalmazott lítium-ion akkumulátor jövőjét a Liverpooli Egyetem kutatói által felfedezett új szilárd anyag, ami úgy képes gyors lítium-ion-vezetésre, hogy közben a jelenlegi cellák anyagaihoz képest jóval fenntarthatóbb és hozzáférhetőbb. A tudósok a Science tudományos folyóiratban osztották meg az erről szóló tanulmányt, ami arról árulkodik, hogy nem csak megfejtették az új matéria szerkezetét, hanem sikeresen le is tesztelték akkumulátorokban. Az eredmény a fenti előnyökön kívül arra is rámutatott, hogy az újgenerációs szilárdtest-akkumulátor biztonságosabbá válhat, sőt, több energiát tárolhat, mint ma elérhető rokonai.
Forradalmi szilárdtest-elektrolit a fenntarthatóbb akkumulátorokért
Az anyagtudomány egyik legfontosabb célkitűzése az innovatív anyagok stratégiai fejlesztése és feltárása, amelyek a sürgető globális szükségletek és a Nettó Zéró kezdeményezések megvalósítására irányulnak. Ez a törekvés sokoldalú megközelítést igényel, amely a legmodernebb kutatási módszereket és interdiszciplináris együttműködéseket fogja össze. A kutatók a számítási és kísérleti módszereket ötvöző, együttműködésen alapuló megközelítést alkalmazva áttörést értek el olyan szilárd anyag felfedezésében, amely kivételesen magas lítium-ion-vezetőképességgel rendelkezik, megkérdőjelezve a folyékony elektrolitok dominanciáját.
Ez az innovatív anyag, amelyet egyedülálló szerkezet jellemez, eltérést jelent a hagyományos technológiáktól. A felfedezési folyamatot a mesterséges intelligencia által vezérelt számítási modellek és a kémiai szakértelem szinergiája irányította.
„Ez a kutatás egy olyan anyag tervezését és felfedezését mutatja be, amely egyszerre új és funkcionális. A szerkezete megváltoztatja az eddigi elképzeléseket arról, hogy hogyan néz ki egy nagy teljesítményű szilárdtest-elektrolit” – mutatott rá a kutatásban résztvevő Matt Rosseinsky professzor.
Anyaginnováció
A közelmúltbeli jelentések és a médiában megjelent hírek kiemelik a mesterséges intelligencia eszközeinek felhasználását az új anyagok kutatásában. Ezek az eszközök azonban gyakran egymástól függetlenül működnek, és potenciálisan ismert anyagokat másolnak különböző formákban. Ennek ellenére az új felfedezés aláhúzza a szakértő által irányított mesterséges intelligencia és a számítógépes rendszerek hatékonyságát az anyagfelfedezés bonyolult kihívásának kezelésében.
A kutatók azt állítják, hogy az összetétel és a szerkezet értelmes eltéréseinek felismerésével és a tulajdonságokra gyakorolt hatásuk megértésen keresztül történő értékelésével a megközelítésük megkönnyíti a valóban innovatív, egyedi jellemzőkkel rendelkező anyagok azonosítását. A módszer alkalmazásával további szilárd anyagok után kutatnak, amelyek felválthatják az egyre nehezebben hozzáférhető, fenntarthatatlan és drága összetevőket, amelyek jelenleg szolgálnak elektrolitként a lítium-ion akkumulátorokban.
Gábor János
Főoldali kép: frimufilms - Freepik