Nagy ötlet: vízszűrő hajó készült, 2,5 millió litert tisztít meg naponta
Mesterséges intelligencia segítségével navigál az az önvezető hajó, ami a személyszállítással párhuzamosan arra is képes, hogy tisztítsa a vizet, amelyen közlekedik. Ha mindez nem lenne elég: az üzemeltetése is karbonmentes.
Sajátos eszközzel veheti fel a kesztyűt a klímaválság és a karbonkibocsátás miatt növekvő vízszennyezés ellen egy dél-koreai startup. Az Ecopeace olyan autonóm robotokat fejleszt, amelyek nagy adatmennyiségek feldolgozásával és mesterséges intelligencia segítségével közelítik meg a vízminőség-javítás problémáját. A cég legújabb innovációja a napenergiával működő, AI-alapú „Healing Boat”. A hajó egyszerre szolgálja a környezetvédelmet és nyújt különleges élményeket az utasoknak.
Egyedülálló design és funkcionalitás – így működik a vízszűrő hajó
A Healing Boat formatervezése a kövekre emlékeztet, ezzel harmóniát teremt a természetes környezettel. Napenergiával üzemelve képes akár 24 órán át folyamatosan szűrni a vizet (naponta nagyjából 2,5 millió litert), miközben autonóm navigációval nyolc személyt szállít, édesvízi tavakon. A turisztikai célokat a nappali órákban szolgálja, digitális idegenvezetéssel: a fedélzeti kijelzőkön információkat és ismeretterjesztő animációkat jelenít meg a helyi látványosságokról. Az eszköz alkalmas éjszakai rendezvények fogadására is, hiszen vacsorapartikat, tűzijátékokat ugyancsak szervezhetnek a fedélzetén.
A Healing Boat kiemelkedő technológiai megoldásait Innovációs Díjjal ismerte el a CES szórakoztatóelektronika vásár zsűrije, így a hajó már biztos, hogy fontos szerepet kap a 2025. januári Las Vegas-i kiállításon – írja közleményben a vállalat. Ez a siker nemcsak az innovatív megközelítést hangsúlyozza, hanem azt is, hogy mekkora szerepe lehet a fenntartható vízgazdálkodás jövőjében egy olyan eszköznek, ami amellett, hogy környezetvédelmi célokat teljesít, népszerű szolgáltatásokat nyújthat.
Önvezető robotok és a vízgazdálkodás
Az Ecopeace nemcsak a Healing Boattal, hanem különböző méretű tisztító robotokkal járul hozzá a vízminőség javításához. A gépei naponta 100-500 ezer liter közötti vizet tisztítanak meg, míg a nagyobb, állomásként működő eszközei 5-12 millió liter kezelésére képesek. A kompakt Ecobot például önműködően, napenergiával végzi a feladatát, elem nélkül. Az eszköz fejlett AI-algoritmusai valós időben elemzik a szennyezett területekről gyűjtött adatokat, nyolc különböző paraméter alapján. Az így kinyert információk segítik a szennyezések gyors és hatékony kezelését.
Az Ecopeace által kifejlesztett technológiák jelentős lépést jelentenek az édesvízi források fenntartható kezelésében. A startup szerint a vállalat fiatal és dinamikus csapata folyamatosan igyekszik kreatív megoldásokkal válaszolni a klímaválság okozta kihívásokra, miközben globális szinten is inspirálja a vízgazdálkodás fejlesztését.
A CES 2025 kiállításon a hajó mellett más termékekkel is igyekeznek felhívni a világ figyelmét arra, hogy a technológia és a fenntarthatóság közötti egyensúly miként biztosítható a jövő generációi számára. Az Ecopeace célja nem kevesebb, mint új irányokat kijelölni a tisztább és egészségesebb vízkészletek megőrzése érdekében.
Címlapkép: az első üzembe helyezett Healing Boatok egyike, a dél-koreai Kwangjuban, a SSangam Park taván. Fotó: Ecopeace