Elképesztő vívmány: itt a biológiailag lebomló gyanta – fólia helyett
Egyedülálló lebomló gyanta készült egy brit vállalat üzemében, azzal a reménnyel, hogy hosszú távon globálisan elterjed a használata és felváltja a természetet akár többszáz évig szennyező műanyagfóliát.
Az NbR névre keresztelt új termék gyártója a Symphony Environmental, ahol úgy gondolják, hogy a biológiailag lebomló a gyanta akár 20 százalékkal csökkentheti a fosszilis alapú műanyagtermékek környezetterhelését. A vállalat szerint az NbR természetes ásványi anyagokat tartalmaz, és lehetővé teszi, hogy a műanyaggyártók kevesebb fosszilis eredetű polietilént (PE) vagy polipropilént (PP) használjanak, ráadásul a lebomlása során nem képződnek mikroműanyagok, így biztonságos alternatívát kínál.
Michael Laurier, a Symphony Environmental vezérigazgatója biztos benne, hogy az NbR áttörést jelenthet a műanyagiparban. A gyártók számára költséghatékony megoldást kínál, hiszen nem igényli új gépek beszerzését, a munkaerő átképzését vagy az ellátási lánc átalakítását. Éppen ezért „az alkalmazása zökkenőmentes lesz, miközben jelentősen csökkenti a PE és PP termékek fosszilis tartalmát, és fenntartja a megszokott gyártási folyamatokat”.
Az NbR 20 százalékban nem fosszilis eredetű természetes vegyületekből áll, és alkalmas különböző csomagolások, bevásárlótáskák, szemeteszsákok, bizonyos típusú palackok és mezőgazdasági fóliák előállítására. Ezek a mai, hagyományos módszerekkel legyártva akár évszázadokig a természetben maradhatnak, szemben NbR-rel, ami hónapok alatt lebomlik.
Az új gyanta a fóliáknál jobban szigetel, ráadásul újrahasznosítható
Az NbR pontos összetétele üzleti titok, ezért a vállalat nem tervezi a szabadalmaztatását, ehelyett inkább védjeggyel biztosítja a fejlesztés titkosságát. Laurier azt állítja, hogy a műanyagtermékekhez 25 százalékos arányban kell adagolni, és az így készült termékek újrahasznosíthatók. Az új gyanta javítja az öntés utáni zsugorodási tulajdonságokat és a termékek szigetelő képességét is.
„Az NbR egy speciális katalizátor- és stabilizátorcsomagot tartalmaz, amely meghatározza a termék élettartamát. Normál körülmények között használható, újrahasznosítható, majd a természetes mikrobák által lebomlik, ha már nincs rá szükség” – fejtette ki Laurier.
A globális gyantapiac értéke 2023-ban 556 milliárd dollár volt, és 2032-re várhatóan eléri a 859 milliárd dollárt, évi öt százalékos növekedési ütemmel. Az élelmiszer-, gyógyszer- és e-kereskedelmi csomagolások iránti kereslet bővülése jelentősen növeli a fenntartható megoldások iránti igényt.
A Symphony Environmental hangsúlyozta, hogy az NbR fejlesztése illeszkedik a környezetbarát termékek iránti elvárásokhoz és a szigorodó szabályozásokhoz. A technológia megfelel az EU és az USA élelmiszerrel érintkező csomagolóanyagokra vonatkozó előírásainak, a biológiai lebomlását és ártalmatlanítását pedig nemzetközi szabványok szerint tesztelték. „Az elmúlt 25 évben és több millió dolláros befektetéssel dolgoztunk olyan környezetbarát polimer termékeken, mint az NbR, hogy választ adjunk a fenntarthatósági kihívásokra” – jelentette be Laurier.
A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik