Tájfunbiztos szélerőmű-óriás épült: 55 000 otthon áramellátására elég
A monstrumot építő vállalat a saját rekordját döntötte meg, és immár 100 gigawattórás termelést vesz célba. Ehhez persze erősen szeles régióba kellett telepíteni.
Kína új szintre emeli a szélenergia hasznosítását: az állami tulajdonú Dongfang Electric Corporation bemutatta a világ legnagyobb teljesítményű és legnagyobb méretű tengeri szélturbináját. A vállalat fucsoui gyárában készült el a turbina hatalmas nacellája, vagyis az a burkolt berendezés, amit a generátorokat tartalmazza, a torony tetején. A monstrum 26 megawatt (MW) teljesítményre képes, ami éves szinten 100 gigawattóra (GWh) energiát termelhet – írja a Bloomberg.
A rekordot jelentő eszközt kifejezetten olyan régiók számára fejlesztették ki, ahol a szélsebesség eléri vagy meghaladja a 8 m/s-ot. A korrózióálló kialakítás és a kettős tájfunvédelmi rendszer lehetővé teszi, hogy extrém erős viharokat is kibírjon.
A Dongfang nem először dönt rekordot a szélenergia területén. Idén már telepítettek egy 18 MW-os tengeri szélgenerátort a dél-kínai Guangdong tartományban található Santou parti tesztbázison. Ez a turbina 260 méteres rotorátmérővel és 53.000 négyzetméteres pásztázási területtel rendelkezik, és az éves energiatermelése 72 GWh, ami körülbelül 36.000 háztartást tud ellátni villamosenergiával.
Döbbenetes szélerőmű-óriásról van szó
Az új modell ennél is lenyűgözőbb: a lapátátmérője 310 méter, a pásztázási területe 10,5 futballpálya nagyságú, a magassága pedig 185 méter, ami egy 63 emeletes épületnek felel meg. A vállalat szerint – 10 m/s szélsebesség mellett – egyetlen ilyen turbina 100 GWh energiát termelhet, ezzel 55.000 otthon áramigényét elégíti ki. Fenntarthatósági szempontból is szemet gyönyörködtető eszközről van szó, ha tudjuk, hogy a használata évi 30.000 tonna szénfelhasználást és 80.000 tonna szén-dioxid-kibocsátást spórol meg.
Ahogy a nemzetek fokozatosan elfordulnak a fosszilis tüzelőanyagoktól a megújuló energiaforrások felé, a szélenergia egyre nagyobb szerepet játszik a világ energiaátmenetében. A nagy teljesítményű tengeri szél kihasználására a gyártók egyre nagyobb és hatékonyabb turbinákat fejlesztenek, amelyek minden egyes lapátfordulattal számos háztartást tudnak ellátni árammal.
Érdekes módon a hatalmas szélgenerátorok építésének trendje elsősorban a kínai gyártók körében futott fel, hiszen például az európai Vestas, ami korábban tartotta a turbinák maximális energiatermelésének rekordját, nem tervezi, hogy 16 MW-nál nagyobb teljesítményű szélerőműveket gyártson, ezzel lényegben átengedte az élmezőnyt a távolkeleti ipari óriásnak. A közelmúltban bemutatott nagy kapacitású szélgenerátor modellek mindenképpen Kína egyre jobban elhúzó vezető szerepét hangsúlyozzák a megújuló energia technológiák terén. Az ország saját klímacéljai szolgálatába állítja a szélenergia-termelést, amivel el kívánja érni, hogy 2030-nál tovább ne emelkedjen a szén-dioxid-kibocsátása és 2060-ig teljesen szén-dioxid-semlegessé váljon.
A címlapkép illusztráció. Forrás: Mingyang Smart Energy