A nyaki verőérben plakkot hordozó emberek ereiben több mikroműanyagot találtak, és a szemcsék annyira aprók, hogy a tudósok szerint át kell térni a nanoműanyag kifejezésre.
A műanyagszennyezés ma már nem csupán környezeti probléma, hanem közegészségügyi kérdés is. Ezt erősítette meg egy új kutatás, ami kimutatta, hogy a napi szinten használt teafilterek eddig ismeretlen veszélyt hordoznak.
Új, környezetbarát megoldás született a mikroműanyagok eltávolítására. A tintahalcsontból és pamutból készült szivacs képes kiszűrni a vízből a mikroműanyag-szennyeződések akár 99,9 százalékát.
Fontos felfedezésre jutott három vállalat konzorciuma, amelynek tudósai rájöttek: egy növényi alapú anyag segítségével lehetséges a mikroműanyagok kiszűrése az utakról összegyűjtött csapadékvízből, ami ezután már nem szennyezi többé a természetet.
Az Európai Bizottság először mutatott be javaslatcsomagot olyan intézkedésekkel, amelyek hosszútávom felszámolnák a plasztik granulátumok okozta mikroműanyag-szennyezést. A természetes ökoszisztéma, benne a legtöbb folyó és tenger lassan belefullad a mikroműanyagokba, ha nem teszünk valamit.