Nemzetközi Energiaügynökség: az újrahasznosítás kulcsszerepet kap az energiaátmenetben
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentése szerint az úgynevezett kritikus ásványi anyagok újrahasznosítása jelentős lendületet adhat az energiaátmenet számára, miközben csökkentheti az új bányászati tevékenységek iránti igényt.
Az IEA „Recycling of Critical Minerals: Strategies to Scale Up Recycling and Urban Mining” (Kritikus fontosságú ásványi anyagok: az újrahasznosítás és a helyi bányászat felskálázásának stratégiái) című jelentése szerint 2050-re az új rézbányászat iránti kereslet akár 40 százalékkal is csökkenthető, míg a lítium és a kobalt esetében ez az arány elérheti a 25 százalékot. Az ügynökség úgy becsüli, hogy az energiaátmenet megvalósításához 2040-ig 600 milliárd dollárnyi bányászati beruházásra lesz szükség, de, ha nem bővítik az újrahasznosítás lehetőségeit, akkor ez az összeg 30 százalékkal magasabb lehet.
Az újrahasznosított kritikus fontosságú ásványi anyagok előállítása átlagosan 80 százalékkal kevesebb üvegházhatású gázkibocsátással jár, mint az elsődleges nyersanyagok kitermelése, emellett csökkenti a hulladéklerakók terhelését. Az IEA hangsúlyozza, hogy az újrahasznosítás nemcsak környezetvédelmi és gazdasági előnyökkel jár, hanem a globális ellátási lánc biztonságát is erősíti.
„Az újrahasznosítás alapvető a kritikus ásványi anyagokkal kapcsolatos kihívások leküzdésében és a hosszú távú fenntarthatóság biztosításában – nyilatkozta Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója. – Bár az új bányák és finomítók beruházása továbbra is elengedhetetlen, hatalmas lehetőségek rejlenek az újrahasznosításban, hogy maximálisan éljünk a meglévő erőforrásainkkal. Az elektromosság korszakába lépve muszáj kihasználnunk az elhasznált akkumulátorok és elektromos eszközök kincsesbányáját, hiszen ezek az eszközök újraéleszthetők és újrahasználhatók. Ehhez azonban olyan fejlett újrahasznosítási piacot kell létrehozni, ami vonzó és könnyen hozzáférhető.”
Kína vezető szerepe az újrahasznosítás területén és a növekedés kockázatai
Az IEA riportja kiemeli, hogy az akkumulátor-újrahasznosítás kapacitása gyorsan bővül: 2023-ban éves szinten 50 százalékos növekedést regisztráltak. Kína továbbra is globális vezetője a feldolgozásnak és az anyagvisszanyerésnek, ráadásul 2030-ig várhatóan megtartja piacának több mint 70 százalékát. Az ország nemrégiben állami vállalatot is létrehozott az elhasználódott akkumulátorok és más anyagok újrahasznosítására.
Az újrahasznosítás globális terjeszkedése mellett az IEA figyelmeztetett a növekedéssel járó környezeti kockázatokra. Az akkumulátor-újrahasznosítás a hozzá felhasznált különféle anyagok miatt elég bonyolult feladat: ha nem megfelelően végzik, környezet- és vízszennyezést okozhat. Az ügynökség úgy véli, nagy lehetőség van a meglévő szabványok megerősítésében, ezért a jelentés több kulcsfontosságú intézkedést is javasol a felelős újrahasznosítás támogatására.
Az IEA elég egyértelmű üzenetet küldött a világnak: az újrahasznosítás nemcsak lehetőség, hanem szükségszerűség az energiaátmenet sikeres megvalósításához.
Címlapkép: onlyyouqj - Freepik